3 yıl önce
3 yıl önce

Çocuklarda Özgüveni Zedeleyen 7 Ebeveyn Davranışı

Özgüven, bir insanın sağlam karakter ve güçlü duruşu için oldukça önemlidir. Fakat bazen bilerek veya bilmeden bu durumu göz ardı edebiliyoruz ve çocuklarımızda yıkıcı ve zayıf davranış kalıplarının oluşmasına sebebiyet veren durumlara bizzat sebep olabiliyoruz. Yazımızda özgüveni zedeleyen 7 ebeveyn davranışına yer vererek bu durumun ciddiyetini ortaya koymaya gayret edeceğiz.

Çocuklarda Özgüven Ailede Başlar – ya da Başlamadan Biter

Sağlam toplumlar için sağlam karakter özellikleri olan bireyler şarttır. Özgüven de bu özelliklerden olmazsa olmazıdır. Çocukluk yıllarında bunun yolu tıkanırsa, ileride bu durumun oluşması neredeyse mümkün olmayacaktır. Peki çocuklarımızda ebeveynlerin bu noktada yaptıkları temel yanlışlar nelerdir?

  • Çocuklar üzerinde suçluluk duygusuna sebebiyet verme: Ebeveynin çocuğun yaptığı bir yaramazlıktan sonra hastalanacağı veya kendisini çok kötü hissettirerek kötü çocuk olduğu ifadeleri sıkça kullanılır. Bu yanlıştır. Çocuk, çoğu yapabileceği şeyi bu durumlar nedeniyle yapmaktan kendini geri çeker.
  • Sevgiyi pazarlık meselesi yapmak: Çocuğun sadece ebeveynin istediği davranışları yaparsa sevileceği ile ilgili ifadeler kurulması da çocuğu özgüvensizliğe iter.
  • Çocuktan mükemmel, hep başarılı bir yaşam süreci talebi beklemek: Hayatta sürekli başarı ve yalnızca “ebeveynin istediği alanda başarıyı” başarı olarak görmek, aslında pek çok değişik alanda başarılı olabilecek çocuğu hem üzer hem de çocuğun gelişmekte olan özgüvenini zedeler.
  • Kıyaslamalar: Başka çocuk davranışlarıyla kıyaslanmak, bilinen en büyük yanlışlardan ve özgüvenden uzaklaştırıcı davranış kalıplarından biridir.
  • Alaycı tavır ve yıkıcı eleştiri: Ebeveynler çoğu zaman karşılarındakinin çocuk olduğunu unutup, çocuktan yetişkin davranışlar beklerler. Bu anlamda da çocuk, bu durumda kendisinden beklenen davranışı yerine getirmezse, çocuğun öz güveni zedelenebilir.
  • Sadece ebeveyn fikirleri merkezli çocuğa yaklaşım: Çocuğun geleceğin yetişkini olacağı düşüncesi çoğunlukla unutulur. Ebeveynler, sadece kendi doğru ve fikirleri ile hareket edilmesi yolunu çocuğa çizdiklerinde, onun düşüncelerinin bir önemi olmadığı mesajını vermiş olurlar. Bu da özgüveni daha oluşmadan yok etmiş olur.
  • Sertlik, katı kuralcılık: Çocuklar hayalleri, dünyaları sınırsız olan bir yapıdadır. Kurallar ve aşırı sertlik onların o yaratıcı dünyalarını ve ruhlarını yeterince yaşayamamalarına sebebiyet verecektir. Sertlikten dolayı da itaat etmeyi kendi düşüncelerine tercih etmeyi getiren bir süreci oluşturacaktır. Bu da özgüven gelişimini engelleyecektir.

Siz siz olun, çocuğunuzu büyütürken bu yanlışları yapmayın.

Paylaşın
Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Gizlilik PolitikasıİletişimKullanım Şartları

We Google