3 ay önce
3 ay önce

Çocuğunuzun Parkta Güvende Olması İçin 6 Adım

Oyun parkları, çocuklarınızın sosyal çevre edindikleri, enerjilerini attıkları ve temiz hava alabildikleri oyun alanlarıdır. Çocuğunuz kaydıraktan kaymak, salıncakta sallanmak, tırmanmak gibi aktivitelerle hem evdeki enerjisini atar, hem de temiz hava eşliğinde motor kaslarını çalıştırır. Özellikle tek çocuklar için park alanları, sosyal çevre edinme, konuşma, paylaşımcı olma gibi konularda çocuklara katkı sağlar. Oyun parkları çok eğlenceli ve zevkli olsa da bazı kazalar sebebiyle bu eğlenceniz yarım kalabilir. Hatta kalıcı hasara meydana gelebilir. Bu gibi kazalar genel olarak iyi gözetmeyen ebeveynler veya eskimiş, kırılmış aletler sebebiyle olur. Kazaların olmaması için ebeveynler bazı tedbirler alabilirler.

Parkınızın Güvenli Olup Olmadığını Kontrol Edin

Çocuğunuz oyun alanına girmeden ebeveyn olarak önce siz parkta dolaşın. Etrafınızda bozulmuş, kırılmış, paslanmış alet var mı diye kontrol edin. Salıncakların zincirleri çocuğunuzu tartmak için yeterli mi, kontrol edin. Özellikle kaydırakların tutma yerlerine dikkat edilmelidir. Çocuğunuzun boş anında yaslanarak düşmesine neden olabilir. Çocuğunuzun kaydırakları güneşin tam tepesindeyken kullanması sakıncalıdır. Çünkü kaydıraklar genellikle metal olduğundan sürtünmeyle çocuğunuzda elektriklenmeye neden olabilir.

Oyun Alanına Uygun Kıyafet Seçmelisiniz

Oyun parkına girmeden çocuğunuzda herhangi bir takı olup olmadığını kontrol edin. Takılma sonucu geri dönüşü olmayan yaralanmalara neden olabilir. Üzerine küçük veya büyük kıyafetler giydirmeyin. Büyük kıyafetler bir yerlere takılıp, asılabilirler. Boyun bağı atkı gibi şeylerle de oyun alanına girmemelidir. Çünkü takılma veya başka çocuğun asılması sonucu boğulabilirler. Dar kıyafetler çocuğunuzun rahat hareket etmesini engelleyeceğinden, hem gelişimi için hem de oyun alanında düşmemesi için kullanılmamalıdır. Oyun alanında terlik yerine rahat spor ayakkabı tercih edilmelidir.

Oyun Parkında Yaşına Uygun Alet Kullanmasına İzin Verin

Tamamen büyük çocuklar için tasarlanmış oyun parklarına çocuğunuzu götürmeyin. Aletlerin yaş aralıklarının yazdığı kısmı okuyun ve ona göre aleti kullanmasına izin verin. Büyük çocukların kullandıkları aletleri küçüklerin kullanması derin sıyrık ve sakatlanmalara neden olabilir. Ayrıca büyük çocuklarla oyun esnasında küçük çocuklar ezilebilirler.

Ebeveyn Olarak Çocuğunuzu İzleyin

Özellikle anaokulu çağında çocuğunuz varsa, onlara daha yakın durmalı ve gerekirse birlikte oynamalısınız. Oyun alanında onlara yakın durmanız kaybolmalarını önleyeceği gibi, çocuk istismarcılarının da uzak durmasına sebep olacaktır.

Parka Çıkmadan Önce Havayı Kontrol Edin

Çok sıcak, güneşin tepenizde olduğu vakitlerde dışarı çıkmayın. Metal aletler daha sıcak olduğu için elektriklenme, çarpma gibi sorunlar çıkabilir. Çocuğunuzun kol ve bacaklarında büyük yanık ve kabarmalar olabilir.  Çocuğunuz aletleri kullanmadan önce ellerinizle kontrol ediniz.

Dışarı Çıkmadan Çocuğunuzla Konuşun

Çocuğunuzla parkta hangi kurallara dikkat etmesi gerektiğini ve ne kadar süre kalacaklarını evde konuşun. Bir yabancı yanına geldiğinde nasıl davranması gerektiğini, bir yere götürmek istediklerinde ne yapmaları gerektiğini öğretin.

Paylaşın
ÇOK OKUNANLAR
  4.152

  Hamilelikte Vücut Bakımı Nasıl Yapılır

  2.786

  Emzirme Sütyeni Alırken Kadınların Yaptığı En Büyük 5 Hata

  2.663

  DSİ Engelli Personel Alımı

  2.481

  Yenidoğan İçin Beslenme Programı

  2.215

  Suni Sancı ile Doğum Nedir? Riskleri Nelerdir?

  2.162

  Engelliler Konfederasyonu EKPSS Ataması Aralık Ayında Yapılacak!

  2.059

  Engelli ÖTV İndirimi

  2.019

  Mİlli Savunma Bakanlığı Engelli Alımı Yapacak

  1.995

  TKİ Çan Linyitleri Engelli İşçi Alacak

  1.935

  Bebek Döküntü Türleri

  1.803

  Bebeklerde Diş Fırçalama Ne Zaman Başlamalı?

  1.563

  Osmaniye Kadirli Belediyesi Engelli Alımı