Bebekleri Emzirme Sıklığı Nasıl Olmalı?

Yeni doğan bebeğiniz, beslenmek için bir süre size muhtaç kalacak. Bu süreçte bebeğinizin tek besin kaynağı, sizin sütünüz olacak. Bebekten bebeğe değişiklik gösterebilen emzirme sıklığı konusunda, uzmanların önerdiği bir düzen de mevcut. Bebeğinizi emzirme sıklığının nasıl olması gerektiği aklınızı kurcalıyor olabilir, detayları aşağıda okuyabilirsiniz.

Yeni Doğan Bebek İçin Emzirme Sıklığı Nasıl Olmalı?

Yeni doğan bebeğinizin tek besin, sizin sütünüz olacak. Anne sütü, bebeğin sindirim sisteminde kolyca sindirilebildiğinden, bebeğiniz sık sık acıkacaktır – çünkü kolay sindirim sebebiyle bebeğinizin midesi sık sık boşalacak! Uzmanlar, yeni doğan bebeğin ortalama 2 saatte bir emzirilmesi gerektiğini belirtiyor. diğer bir deyişle yeni doğan bebeğinizi, 24 saatlik gün içerisinde yaklaşık 12 defa emzirmeniz gerekiyor. Bu sıklık, bebeğin yaşı ilerledikçe azalıyor – örneğin 1 aylık bebeğinizi ortalama 3 saatte bir, yani günde 7-8 defa emzirmeniz yeterli olacaktır.

Yeni Doğan Bebek Kaç Dakika Emmeli?

Yeni doğan bebeğinizin bir seferdeki süt emme süresi de aklınızdaki bir diğer soru olabilir. Yeni doğan bebeğiniz, tek memede 15-20 dakika kadar tutulabilir. Eğer bebeğiniz bu süre bittiğinde emmeye devam etmek istiyorsa, meme değiştirmeniz önemli.

3 Aylık Bebek Ne Sıklıkla Emzirilmeli?

3 aylık bebek bir günde kaç defa emzirilmeli sorusunun cevabına gelecek olursak, günde 5-6 defa, 7-8 dakikalık emzirmenin yeterli olacağını söyleyebiliriz. Çünkü artık bebeğinizim emme kuvveti arttı ve daha hızlı emebiliyor!

4-6 Ay Arası Bebekler Ne Sıklıkla Emzirilmeli?

4. ay ve 6. ay arasındaki 3 aylık dönemde, her ne kadar bebekten bebeğe değişiklik gösterebilse de, günde ortalama 4-5 emzirme, bebeğiniz için yeterli olacaktır. Bebeğiniz bu dönemde 3-4 saatte bir acıkacaktır.

6. Aydan Sonra Emzirme

6. ay itibariyle, doktorunuza da danışarak, bebeğinize ek gıdalar başlayabilirsiniz. Bu yüzden bebeğinizin emme ihtiyacı azalacaktır. günde 3-4 emzirme, bebeğiniz için yeterli olacaktır.

Paylaşın
ÇOK OKUNANLAR
  4.152

  Hamilelikte Vücut Bakımı Nasıl Yapılır

  2.786

  Emzirme Sütyeni Alırken Kadınların Yaptığı En Büyük 5 Hata

  2.663

  DSİ Engelli Personel Alımı

  2.481

  Yenidoğan İçin Beslenme Programı

  2.215

  Suni Sancı ile Doğum Nedir? Riskleri Nelerdir?

  2.162

  Engelliler Konfederasyonu EKPSS Ataması Aralık Ayında Yapılacak!

  2.059

  Engelli ÖTV İndirimi

  2.019

  Mİlli Savunma Bakanlığı Engelli Alımı Yapacak

  1.995

  TKİ Çan Linyitleri Engelli İşçi Alacak

  1.935

  Bebek Döküntü Türleri

  1.803

  Bebeklerde Diş Fırçalama Ne Zaman Başlamalı?

  1.563

  Osmaniye Kadirli Belediyesi Engelli Alımı