3 ay önce
3 ay önce

Anne Sütünü Arttırmanın Yolları

Anne sütü, bebeğinizin ilk 6 aydaki tek besin kaynağıdır. 6. aydan sonra da temel besin kaynağı olmaya devam edecektir. Hal böyle olunca anne sütünün miktarı da önem kazanıyor. Bazı anneler, süt miktarıyla ilgili problem yaşayabilirler ancak anne sütünü arttırmanın yolları mevcut.

Anne Sütünü Arttırmak İçin Ne Yapılmalı?

Dengeli Beslenme

İlk olarak aklınızdan çıkarmamanız gereken bir şey söyleyelim: Anne sütünün içeriği, annenin ne yiyip ne içtiğine bağlı olarak değişebilir. Bu yüzden emzirme döneminizde vitamin, mineral, faydalı yağlar, protein ve karbonhidrat tüketiminizi dengeli bir şekilde yapmalı, yani dengeli beslenmelisiniz. Dengeli beslenme, vücudunuzdaki tüm fonksiyonların sorunsuz çalışmasını sağlayacağından, süt miktarını da arttıracaktır.

Düzenli Emzirme

Bebeğinizi düzenli emzirmeniz, süt bezlerinin uyarılmasını ve daha fazla süt üretmeye çalışmasını sağlayacaktır. Düzenli yapılan emzirme, anne sütü miktarını arttıran yegane etmenlerden biridir.

Yeterli Su Tüketimi

Eğer su tüketiminiz yeterli seviyede değilse, vücudunuz suyu kendine saklamayı tercih edecek ve süt üretiminiz azalacaktır. Emzirme döneminde günde en az 2-3 litre su tüketmeniz şart. Bunu gün boyunca az az, sık sık yapmakta fayda var – akşam eve gittiğinizde oturup 1.5 litre suyu lıkır lıkır içmeniz pek fayda sağlamaz!

Yulaf Ezmesi

İçeriğindeki yüksek demir miktarıyla süt üretimini destekleyen yulaf, aynı zamanda kaliteli bir protein ve lif kaynağıdır. Emzirme döneminizde kahvaltıda yulaf ezmesi tüketebilirsiniz. İnternete göz atın, çok güzel tarifler var!

Rezene Çayı

Uzmanlar tarafından önerilen anne sütü arttırma yollarından bir diğeri de rezene çayı. İçeriğindeki fitoöstrojen sayesinde süt bezlerinin uyarılmasını ve süt kanallarının genişlemesini sağlayan rezene çayı, böylece kanallardan daha çok süt geçmesini ve daha çok süt üretilmesini sağlıyor. Düzenli kullanımında ise faydası artıyor.

Arpa

Arpa, içeriğindeki bileşenler sayesinde, memede bulunan ve prolaktik adı verilen hormonun salgılanmasını hızlandırıyor. Artan prolaktin seviyesi, süt üretimini tetikliyor ve daha fazla süt üretilmesini sağlıyor. Emziren annelere alkolsüz bira ya da arpa maltından yapılmış içecekler önerilmesinin sebebi de tam olarak bu!

Yeterli Uyku

Vücudunuz hem hamilelik sonrasında toparlanmaya çalışıyor, hem de harıl harıl süt üretiyor! Ona suyu verdiniz, dengeli beslenmeyi de verdiniz, ama vücudunuz yorgunsa, süt üretimi yine az kalacaktır 🙁 Yeterli miktarda uyku uyumaya ve kendinizi yormamaya özen göstermelisiniz.

Her İki Memeyle de Emzirme

Bebeğinizi emzirirken, her iki memenizi de dönüşümlü olarak aynı ölçüde kullandığınızdan emin olmalısınız. Sürekli aynı taraftaki memeyle emzirme yapmak, diğer taraftaki memenin süt bezlerinin tembelleşmesine sebep olarak, süt üretimini düşürecektir.

Paylaşın
ÇOK OKUNANLAR
  4.152

  Hamilelikte Vücut Bakımı Nasıl Yapılır

  2.786

  Emzirme Sütyeni Alırken Kadınların Yaptığı En Büyük 5 Hata

  2.663

  DSİ Engelli Personel Alımı

  2.481

  Yenidoğan İçin Beslenme Programı

  2.215

  Suni Sancı ile Doğum Nedir? Riskleri Nelerdir?

  2.162

  Engelliler Konfederasyonu EKPSS Ataması Aralık Ayında Yapılacak!

  2.059

  Engelli ÖTV İndirimi

  2.019

  Mİlli Savunma Bakanlığı Engelli Alımı Yapacak

  1.995

  TKİ Çan Linyitleri Engelli İşçi Alacak

  1.935

  Bebek Döküntü Türleri

  1.803

  Bebeklerde Diş Fırçalama Ne Zaman Başlamalı?

  1.563

  Osmaniye Kadirli Belediyesi Engelli Alımı