3 sene önce
3 sene önce

18 Şubat Ne Kandili? Edilmesi Gereken Dualar! 2021 Kandil Günleri!

Bugün ne kandili? 3 aylara girilmesi ile birlikte 2021 yılının ilk kandil günü 18 Şubat tarihinde tüm islam aleminde idrak edilecek. Bugün Regaip kandili ve önemi de şu şekildedir.

Regaip kandilinin önemi nedir?

Sözlükteki anlamına göre değerli bağış, rağbet edilen şey anlamlarını taşımaktadır. Tövbe ve istiğfar dua etmek bu gecede ibadetle geçirmek müslümanlar için önemli olmaktadır. Kur’an-ı kerimde sekiz kez rağabe geçmekte ve Regâip islam aleminin mücaberk gecelerinden bir tanesidir.

Regaip kandilinde edilmesi gereken dualar neler?

Diyanet İşleri Başkanlığı resmi internet sitesinden yapılan hutbelerde Dini günlerde edilmesi gereken dualar yer almakta. Bunun dışında ezan duası, hatim duası, nikah, yemek, arafat ve vakfe duaları da bulunmaktadır. Duanın dinimizde önemi oldukça önemlidir. İnsanlığın var olmasından beridir var olan bu duygunun Kur’an-ı kerimde Yunus suresinin 12. ayetinde şu şekilde açıklanmaktadır.

“İnsana bir zarar dokunduğu zaman, yan yatarken, otururken ya da ayaktayken bize dua eder; zararını kaldırdığımız zaman ise, sanki kendisine dokunan zarardan dolayı bize hiç dua etmemiş gibi davranır. İşte aşırı gidenlere yaptıkları şeyler böyle süslü gösterilmiştir.”

Lokman Suresi 32. ayetinde de buna ilişkin duanın önemi bulunmaktadır. Duanın islam dininde olduğu gibi diğer dinlerde de yeri bulunmaktadır. Kandil günlerinde Allah’a yalvarış ve yakarışlarımızda artış göstermektedir. Bugüne özel olarak edilmesi gereken dualar Diyanet İşleri başkanlığı tarafından hutbelerde açıklanmaktadır.

2021 yılı kandil günleri ne zaman?

10 mart 2021 tarihinde Miraç kandili idrak edilecek ve 17 gün sonra 27 Mart tarihinde Berat kandili idrak edilecek. Ramazan ayı 13 Nisan ayında başlayacak.

Miraç kandili ne zaman? mart ayının 10’unda Miraç kandili olacak.

Paylaşın

Gizlilik PolitikasıİletişimKullanım Şartları

We Google