3 yıl önce
3 yıl önce

Mama Sandalyesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bebeğinizin ve sizin ihtiyaç duyacağınız ürünler çeşit çeşit! Bu ürünlerden biri de mama sandalyesi. Artık kendi başına oturabilen bebeğinize yemek yedirirken kullanabileceğiniz, bebeğiniz güvenle otururken ona keyifle yemek yedirebileceğiniz bir mama sandalyesi, evinizin olmazsa olmazı. Peki, mama sandalyesi alırken nelere dikkat edilmeli sorusunun cevabını biliyor musunuz?

Mama Sandalyesi Ne Zaman Kullanılır?

Bebeğiniz hayatının ilk birkaç ayında tamamen size muhtaç olacak, bu süreçte de bebeğinizi anne sütüyle besleyeceksiniz. 6. aydan itibaren ise anne sütünün yanında takviye gıdalara geçmeniz gerekiyor. 6. ay itibariyle, takviye gıdalarla birlikte, mama sandalyesi kullanmaya da başlayabilirsiniz.

Bu arada, mama sandalyesini 36. aya kadar kullanabilirsiniz.

Mama Sandalyesi Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Bebeğinizin yeme alışkanlığı kazanmasını da sağlayacak olan mama sandalyesinin seçiminde, şu noktalara dikkat etmeniz önemli.

Dengeli Olması

Mama sandalyesi dengeli olmalı, kolay devrilmeyecek yapıda olmalıdır. Bebeğiniz mama sandalyesinde hareket ettiğinde, onun deviremeyeceği ağırlıkta bir mama sandalyesi seçmeniz, istenmeyen kazalar yaşanmasının önüne geçecektir.

Emniyet Kemeri

3 noktalı ya da 5 noktalı emniyet kemerli mama sandalyesi modellerini seçmeniz, bebeğinizin güvenliği için önemlidir. Dengeli ve devrilmeyen bir mama sandalyesi alsanız bile, emniyet kemersiz bir sandalyede bebeğiniz ayağa kalkmaya çalışabilir ve bunu başarırsa, sandalyeden düşme riski doğar.

Ayarlanabilir Sırtlık

Mama sandalyesinin sırtlığının ayarlanabilir olması, her geçen gün büyüyen bebeğinizin vücut ölçülerine göre sandalyenin sırt dayama bölgesini ayarlayabileceğiniz anlamına gelir ki, bu özellik bebeğinizin konforu için önemlidir. Bebeğiniz büyüdüğünde yeni bir sandalye almak yerine, sandalyenin sırtlığını genişletebilir ve bebeğinizin konforlu bir yemek yeme zamanı geçirmesini sağlayabilirsiniz.

Yıkanabilir Kumaş

Bebeğiniz yemek yerken etrafa bir şeyler dökebilir, ya da kusabilir. Bu gibi durumlarda mama sandalyesinin kumaşının makinede yıkanabilir olması, sizin işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Yıkanabilir Sehpa

Mama sandalyesinde yemeğini yiyen bebeğiniz, hiç kaçınılmaz, sandalyenin sehpasına yemeğini dökecektir. Bu sehpa kısmının çıkarılabilir olması ve makinede yıkanabilmesi, sizin işinizi kolaylaştıracaktır.

Ayarlanabilir Yükseklik

Mama sandalyesinin yüksekliğinin ayarlanabilir olması, sandalyeyi farklı masalarda rahatlıkla kullanabilmenize olanak sağlayacaktır. Restorandaki bir masayla, evdeki masanın yüksekliği aynı olmayabilir; ancak yüksekliği ayarlanabilir mama sandalyesi sahibiyseniz, bu tür yükseklik farkları sizin için sorun olmaktan çıkacaktır.

Yuvarlak Köşeler

Bebeklerin kullandığı neredeyse tüm ürünler için geçerli olan bu özellik, mama sandalyeleri için de geçerli. Sehpanın ya da koltuğun köşeleri sivri olmamalı, yuvarlak olmalıdır.

Paylaşın

Gizlilik PolitikasıİletişimKullanım Şartları

We Google