1 sene önce
1 sene önce

Emzik Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Emme refleksi, bebeklerde doğuştan gelen ve bebeğinizin birçok sıkıntısının çözümü olabilecek bir reflekstir. Örneğin, sakinleşmesini istediğiniz bebeğinize emzik vermek, onun sakinleşmesini sağlayabilir. Yine aynı şekilde ağlayan bebeğe emzik vermek ve bebeğin onu emmeye başlaması, onu sakinleştirecektir. Bu yüzden emzik için annelerin 1 numaralı yardımcılarından biri desek, abartmış olmayız 🙂

Başlangıç olarak emzik çeşitlerinden kısaca bir bahsedelim, sonrasında emzik seçerken dikkat edilmesi gerekenler listemize geçeceğiz.

Emzik Çeşitleri

Emzikler, türlerine göre 4 ana gruba ayrılırlar. Bunlardan kısaca bahsetmek gerekirse, şunları paylaşabiliriz.

Kauçuk Emzikler

Diş çıkaran bebekler için önerilir.  Eğer bebeğinizin latekse karşı alerjisi varsa, bu emziklerden kullanmamalısınız. Ayrıca, içeriğinde PVC ve BPA olmayan kauçuk emzikleri tercih etmelisiniz.

Silikon Emzikler

Kauçuk emziklere göre daha steril, ancak daha sert bir yapıdadır. Diş çıkaran bebekler silikon emzikleri kolaylıkla deforme edebilirler.

Damaksız Emzikler

Anne memesine benzer yapıda olan damaksız emzikler, henüz diş çıkarmaya başlamamış, 1 yaşından küçük bebekler için önerilir.

Damaklı Emzikler

Damaksız emziklere göre daha eliptik bir yapısı olan damaklı emzikler, daha anatomik yapıda olmaları sayesinde öne çıkarlar.

Emzik Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Emzik seçerken aşağıdaki noktalara dikkat etmeniz, bebeğiniz için en uygun emziği kullanmanızı sağlayacaktır.

  • Bebeğin yaşı: Bebeğinizin yaşına, gelişimsel durumuna, diş çıkarma durumuna uygun emziği seçmeniz gerekir. Örneğin, diş çıkarmakta olan bir bebek damaksız emzik kullanırsa, bu emzik bebeğin damağına baskı yapabilir ve ön dişlerin hizasını bozabilir.
  • Emziğin delikli olması: Delikli emzikler, bebeğin daha rahat nefes alışverişi yapabilmesini sağlar.
  • BPA içermemesi: BPA, bisfenol-A adlı kimyasalın kısa adıdır. Gıda teması olduğunda gıdaya sızabilen BPA, kansere ve gelişim bozukluklarına sebep olabilen bir kimyasaldır. Tüm bebek ürünlerinde olduğu gibi, emzikte de BPA içermeyen ürünler tercih etmeniz gerekir.
  • Kapaklı olması: Kapaklı emzikleri tercih etmeniz, emziğin hijyeni için önemlidir. Kullanılmadığı zaman kapağını kapatarak, emziğin hijyenik kalmasını sağlayabilirsiniz.

Siz de yukarıdaki maddelere dikkat ederek, bebeğiniz için en uygun emziği seçebilirsiniz. Yine de bebeğinizi rahatlatmak ve sakinleştirmek için en iyi yolun, onunla sevgi dolu bir iletişim kurmak olduğunu unutmayın 🙂

Etiketler :
Paylaşın

Gizlilik PolitikasıİletişimKullanım Şartları

We Google