1 sene önce
1 sene önce

Biberon Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bebeğinizin beslenme sürecinde önemli rol oynayan biberon, size de kullanım rahatlığı ve esnekliği sunan bir ürün olarak öne çıkar. Zaman zaman sütünüzün gelmediği anlar olabilir – tam da bu anlarda, önceden sağdığınız sütünüzle bebeğinizi beslemeniz için, biberon yardımınıza koşacaktır. Uzmanlar, 1 yaşından itibaren bebeklerin memeden kesilip, biberonla beslenmeye devam etmeleri gerektiğini belirtiyorlar.

Bebeğinize biberon alırken dikkat etmeniz gereken şeyleri sizinle paylaşmak istiyoruz.

Biberon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Biberon seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalar şunlardır:

Biberonun Yapıldığı Madde

Cam Biberonlar: Hijyen açısından en rahat olacağınız, sterilize edilmesi en kolay madde, camdır. Sıcak su kullanarak kolaylıkla temizleyebileceğiniz cam biberonun en büyük dezavantajı, kırılma ihtimalidir. Ayrıca bebeğinizin biberonu kendisinin tutmasını isterseniz, cam biberon bebeğiniz için ağır gelebilir.

Silikon Biberonlar: Esnek yapıda olan bu biberonlar, bebeğinizin kolaylıkla kavrayabileceği ürünlerdir. Bebeğiniz için en iyi biberon çeşidi olmasından dolayı silikon biberonlar, biraz pahalıdırlar. İçerisinde BPA (bisfenol-A) içermeyen silikon biberonları tercih edebilirsiniz.

Plastik Biberonlar: Hafif ve kırılmaya karşı dayanıklı olan plastik biberonlar, silikon türevleri gibi esnek değillerdir. Ayrıca yüzeylerinde kılcal çizikler zamanla gözle görülür hale gelebilir ve biberon yüzeyinin saydamlığını yitirmesine sebep olabilirler. Aynı şekilde bu biberonlarda da BPA içermeyenlerini tercih etmelisiniz.

Biberon Hacmi

Bebeğiniz büyüdükçe, öğünde tükettiği sütün ve besinin miktarı da artacaktır. Bu yüzden bebeğinizin yaşına uygun hacimde biberonlar tercih etmelisiniz. Yalnızca ilaç ve vitamin kullanımı amacıyla biberon seçecekseniz, 50ml hacimli biberonlar işinizi görecektir. Bebeğinizin ilk birkaç ayı için 90-150ml arası biberonlar uygun olurken, 3-6 ay arası bebeğiniz için 200-260ml hacimli biberonları tercih etmelisiniz. 6. ay itibariyle ise 300-350ml’lik biberonlar, en doğru seçim olacaktır.

Biberon Başlığı

Biberonlarda genellikle iki tip başlık vardır, silikon ve kauçuk. Silikon başlıklar, BPA içermemeleri ve yumuşak olmaları sebebiyle tercih edilirler. Ancak diş çıkarma döneminde olan bebeğiniz için, daha dayanıklı olan kauçuk biberon başlıkları önerilir. Kauçuk biberon başlığı seçerken BPA içermemesine mutlaka dikkat etmelisiniz.

Paylaşın

Gizlilik PolitikasıİletişimKullanım Şartları

We Google