3 sene önce
3 sene önce

Dünyanın En Soğuk Şehri Neresi! Yakutsk Nerede? Kaç Derece!

Hava sıcaklarının -70’leri bulduğu şehirlerden bir tanesi olan Rusya Yakutsk’ta hayat nasıl devam ediyor. Şehirde yaşayanlar bu soğuklar karşısında nasıl bir yaşam tarzı benimsemişler hep merak konusu olmuştur.

Dünyanın en soğuk 10 yeri arasında Kanada Churchill, Çin Urumçi, Kanada Edmonton, Rusya Murmansk, Vladivostok, Arhangelsk, Novosibirsk, Oymyakon, İrkutsk ve Yakutsk şehirleri, Kanada Saskotoon, Kazakistan Astana şehri, Çin Harbin Moğolistan Ulan Batur olarak açıklanmaktadır.

En soğuk şehirler

Bu yeler arasında Rusya Yakutsk’ta soğukluk derecesi -70’e kadar düştüğü açıklandı. Bölgede soğuktan dolayı telefonlar dahi çekmiyor. Bölge halkı bu soğuklar karşısında yaşam mücadelesine alışmış durumdalar. Yakutsk Rusya’da bulunan özerk Yakutistan Cumhuriyetinin başkentidir. Bu bölgede 250 bin kişi yaşamaktadır. Okulların tatil olabilmesi için -52’nin altına inmesi bekleniyor. Dünyanın en soğuk kıtaları arasında bulunan Sibirya’da bir çok bölgede bu durum var. Yakutsk Rusya’nın 450 Km güneyinde bulunmaktadır.

Soğuklardan dolayı yaşanan hastalıklardan bir tanesi de soğuk ısırmasıdır. Çok fazla soğuğa kalmak parmak uçlarında ve kulakların tamamen donmasına neden olur bu ciddi bir sağlık sorununa dönüşebilmektedir.

Bu bölge ile ilgli merak ettiklerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz

Paylaşın

Gizlilik PolitikasıİletişimKullanım Şartları

We Google