1 hafta önce
1 hafta önce

5 Nisan Avukatlar Günü Tarihçesi ve Kutlama Mesajları Açıklaması!

Türkiye Avukatlar Birliği tarafından 1934 yılının 3 Ocak tarihindeki toplantısında alınan karar sonrası 5 Nisan avukatlar günü kutlamasının ilk temelleri atılmaya başlanmıştır. Cumhuriyet’in ilanının ardından ortaya atılan bu fikir bir çok gazetede ve barolarında tek çatı altında toplanması fikirleri ortaya çıkmıştır.

5 Nisan avukatlar günü ne zaman kutlanmaya başlandı?

1958 yılında İzmir ilinde Ticaret Odası tarafından yapılan toplantıda Barolar Birliğinin çalışmaları başladı. Neden 5 Nisan günü olarak bu kutlamada belirlendiği konusunda ise yapılan açıklamalara göre tarih olarak her hangi bir anlam taşımadığı ifade edilmiştir. Daha sonraki yıllarda ise 5 nisan avukatlar günü olarak kutlanmaya başlandı. Esasen Ticaret Odası toplantısı tarihinin bugünde yapılması bu tarihin belirlenmesinde etkili olmuş görünmektedir.  Barolar Birliği 1987 yılında Genel Kurul toplantısında oy birliği ile bu kararı almıştır.

Avukatlar Günü Kutlama Mesajları;

  • Savunma Hakkımızın temsilcileri 5 Nisan avukatlar günü kutlu olsun.
  • Kanunları severim faydalıdırlar, ama uygulanmadıklarında işe yaramazlar Noam Chomsky
  • Adalet önce devletten gelir çünkü hukuk, devletin toplumsal düzenidir. Aristo
  • Avukatlar terzi gibidir, kendilerini kesmezler araya gireni keseler anonim
  • Bir saatlik adalet yetmiş yıllık ibadetin yerini tutar.  Hz. Muhammed
  • iyi olmak kolaydır, zor olan adil olmaktır. Victor Hugo
  • İnsan hakları ve hukukun üstünlüğü esası içerisinde gerek bireylerin gerekse toplumun yasalarda belirlenmiş hak ve özgürlüklerini savunularak korunmasına katkı sağlayan ve adaletin teceli etmesi için maddi gerçeğin ortaya çıkarılmasında müvekkilinin haklarını sonuna kadar sahip çıkmakla birlikte gerçeği eğip bükmeden ilkeli bir duruşla çaba gösteren tüm avukatlarımızın gününü tebrik ederiz. “Kurumsal mesaj”
  • Yargının ayrılmaz ve tamamlayıcı parçası olan bütün avukat meslektaşlarımızın avukatlar günü kutlu olsun. Adaletli yıllar dileriz.
Paylaşın

Gizlilik Politikası  İletişim  Kullanım Şartları

We Google
mature escort