3 sene önce
3 sene önce

19 Mayıs Ne Bayramı, Resmi Tatil mi? 1919’da Ne Oldu?

Atatürk’ü anma Gençlik ve Spor Bayramı her yıl kutlanmaktadır. 19 Mayıs Türkiye Cumhuriyeti ile Kıbrıs Cumhuriyeti resmi bayramıdır. Mustafa Kemal Atatürk’ün Atatürk Bandırma Vapuru ile birlikte Samsun’a çıktığı gündür.

Kurtuluş savaşının itilaf devletlerinin işgaline karşı başlatıldığı gün olarak Türk gençliğine Atatürk tarafından armağan edilmiştir. Ülke genelinde 19 mayıs tarihinde spor etkinlikleri, gençlerin katıldığı bir çok etkinlik ile resmi törenler gerçekleştirilir.

19 mayısta ne oldu?

İlk Gençlik ve spor bayramı ne zaman kutlanmaya başlandı sorusunu merak edilen konular arasında yer almaktadır. Buna göre 1926 yılında Samsunda gazi günü kutlaması yapıldı. İlk resmiyete kazandığı gün ise 1935 yılı olarak açıklandı. İlk kutlamanın yapıldığı tarihte Fenerbahçe stadında galatasaraylı sporcularda katılımıyla gerçekleştirildi. O tarihteki Beşiktaş kurucu üyesi olan Ahmet Fetgeri Aşenin yaptığı konuşmada her yıl bu kutlamanın yapılması teklif edildi.

19 Mayıs gençlik ve spor bayramı olarak kongrede görüşmelerinin ardından Atatürk’ün onayı ile yasal hale geldi. Kanun 1938 yılında gerçekleşen kanun değişikliğin ardından Atatürk’ü anma gençlik ve spor bayramı olarak isim değiştirmiştir.

19 mayıs çarşamba resmi tatil mi?

2021 resmi tatiller arasında 19 mayıs tarihide yer almaktadır. Tüm resmi kurumlar bu tarihte resmi olarak izinli olacaktır. Özel sektördeki çalışanlar için ekstra mesai ödemesi ödenmesi ile çalışma yapılabilecektir.

19 mayıs’ta sokağa çıkma yasağı tam kapanma olacak mı?

Ramazan bayramı öncesi uygulanan tam kapanmanın On dokum mayıs tarihinde de yapılıp yapılmayacağı merak konusu oldu. Buna göre remsi açıklama henüz gelmezken, vaka sayılarının 5 bin altına inmesi halinde bir kısıtlama yapılması beklenmiyor.

Annelik Blog

Paylaşın

Gizlilik PolitikasıİletişimKullanım Şartları

We Google