3 yıl önce
3 yıl önce

20’lik Diş Ne Zaman Çıkar? Ağrısına Ne İyi Gelir? Tedavisi!

20’ lik Diş Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

17 ve 21 yaş arasında gelişimini tamamlayan kişilerin azı dişine sonradan dahil olan diş 20’lik diş olarak adlandırılmaktadır. 20’lik dişi çıkan kişilerde eğer diş yapısına uygun bir şekilde çıkmıyorsa veya diğer dişlerle birlikte çene kemiğine zarar veriyorsa şiddetli ağrılara neden olabilir. Bazı durumlarda ise 20’lik dişler apseye neden olabilir ve bu durumda dişin çekilmesi gerekebilir. Ancak genellikle dişin kendiliğinden çıkılması beklenir. Bu süreçte de kişi doğal veya bitkisel ürünler kullanarak ağrıyı azaltabilir. Ayrıca diş ağrısı çeken kişilerin uzman hekimlere başvuru yapması gerekmektedir.

20’ lik Diş Ağrısına Neler İyi Gelir?

Ağrı yapan 20’lik dişler için birçok yöntem vardır. Örneğin; buz kompresi, tuzlu su, karanfil yağı, soğan, çay poşeti, salatalık, vanilya özü, nane, guava yaprağı, kabartma tozu, sumak suyu gibi çeşitli yöntemler ağrıya iyi gelmektedir. Genellikle diş ağrısına alkol uygulanması önerilir. Ancak bu durumda olumsuz birçok nedenle karşılaşabilirsiniz. Bunun yerine 20’lik dişinizin üzerine karanfil yağı uygulayabilirsiniz.

20’lik Diş Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

20’li yaşlarda yavaş yavaş çıkan 20’lik dişler çoğu insana sıkıntı yaratmaktadır. Bu süreçte bazı belirtiler ortaya çıkabilir. Örneğin;

  • Yutkunmada zorluk yaşamak,
  • Yiyeceklerin tadını alamamak,
  • Lenf bezlerinde şişlik,
  • Yemek yerken çiğneme esnasında ısırmaya bağlı ağrının oluşması,
  • Çene ve kulak ağrıları,
  • Şiddetli baş ağrısı,

gibi birçok diş ağrısı belirtileri vardır. Ağrıyı kesmek için öncelikle doğal ve bitkisel yöntemleri denemelisiniz. Eğer şiddetli ağrınız var ise uzman diş hekimlerinden yardım alabilirsiniz.

Anne ve Bebek Sağlığı;

Anne sağlığı, bebek ve çocuk sağlığı ile ilgili pek çok faydalı bilgilere yer verdiğimiz AnnelikBlog sitemizde; https://www.annelikblog.com/hamilelik-donemi/hamilelik-semptomuyla-ilgili-endiseleriniz-varsa-3-ipucu/ sayfasından hamilelik dönemindeki semptomlarla ilgili detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Annelik Blog

Paylaşın
Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Gizlilik PolitikasıİletişimKullanım Şartları

We Google