Çocuklarda Saç Dökülmesinin 10 Nedeni ve Çözümü!

Bebekler kaç yaşında saç çıkartırlar? Bebeğinizin ilk doğması ile 6 aylık süre içerisinde yaşanan kellik sorunları bazı aileleri tedirgin etmektedir. Fakat bu gibi durumların bazı sebepleri olduğunu unutmamak gereklidir. Bebeğin bazı bölgelerinde saç çıkmamasının nedeni yattığı yerdeki sürtünmeden olabilmektedir.

Bebeklerin saçları ne zaman çıkar ve dökülür? ne kadar sürer? bebeklerin saçlarının oluşması gen yapısı, etnik kökeni gibi kıvrık olması, düz olması sertliğinde önemli rol olmaktadır. Sağlıklı saçların olması beslenme ile ilgili olduğu bir çok bilimsel araştırmada ortaya koyulmuştur.

Bebek ve Çocukların saç dökülme nedenleri;

Çocuklarda saç dökülmelerin nedenlerinde ciddiye alınabilecek bir durum olup olmadığını doktor tedavisi ile öğrenmek daha uygun olacaktır. Genel olarak demir veya vitamin eksiklikleri, beslenme sorunları, yeterli güneş almamaktan kaynaklı durumlarda olabilir. Sağlık açısından dökülme sebepleri bir çok kaynakta şu şekilde açıklanmaktadır.

  1. Yetersiz beslenme
  2. Kalıtsal bazı nedenler
  3. Mantar hastalıkları,
  4. Troit hastalıkları
  5. Yüksek ateş sorunları
  6. Saç kıran sebebi ile
  7. Bebeğin sürekli aynı pozisyonda uyuması
  8. Kullanılan saç şampuanı yada sabunlar
  9. Saç koparma hastalıları
  10. Strese dayalı bazı faktörler

Saç dökülmesine çözümler neler? ne iyi gelir?

Öncelikle bebeğin yada çocuğun saç dökülme nedenini ortaya koyulmasının ardından tedaviye başlanabilmektedir. Çünkü saç dökülme doğal yollardan olabileceği gibi altında yatan bir nedeni var ise bunun teşhis edilmesi gereklidir. Bu sebeple mutlaka uzman bir doktordan destek alınmalıdır. Çocuk hastalıkları uzman doktorları teşhis için alacakları kan tahlillerine bakacaklar ve buna gör bir değerlendirme yoluna gideceklerdir. Vücutta başka bir hastalığın habercisi mi yoksa stres kaynaklı mı bunu değerlendirmeleri gerekebilecektir.

Annelik Blog

Paylaşın

Gizlilik PolitikasıİletişimKullanım Şartları

We Google