3 sene önce
3 sene önce

Bebeklerde Diş Fırçalama Ne Zaman Başlamalı?

Bebeklik döneminde başlayarak, hayat boyu devam ettirilmesi gereken bir alışkanlık olan diş temizliği, bebeğinizin gelişimindeki mihenk taşlarından biridir. Bebeğinize diş fırçalamayı sevdirmeniz, çocukluğunda ve gençliğinde sağlıklı dişlere sahip olması açısından oldukça önemlidir.

Bebeklerde Diş Fırçalama Ne Zaman Başlamalı?

Bebeğin ilk dişleri çıktığında, bir tülbent yardımıyla ya da parmak diş fırçaları yardımıyla bebeğinizin dişlerini temizleyebilirsiniz. Bebeğiniz 1 yaşına geldiğinde, ona bebeklere uygun özelliklerde bir diş fırçası verebilir ve alışkanlık kazanması için dişlerinizi birlikte fırçalayabilirsiniz. Bebeğiniz 2.5-3 yaşına gelene kadar ona sadece diş fırçası vermeli, diş fırçasına diş macunu sürmemelisiniz. Çünkü bebeklerin tükürme becerileri, 2.5-3 yaş civarında gelişir. Bu gelişimden önce bebeğinize diş mavucu kullandırmanız, fırçalamadan sonra ağzını iyi temizleyememesine sebep olabilir.

Bebek İçin Diş Fırçası Seçimi

Bebeğiniz için diş fırçası seçerken, şunlara dikkat etmelisiniz.

  • Alacağınız fırça, bebeklerin kullanımına uygun olmalıdır. Yetişkinler ve çocuklar için üretilen fırçalar, bebeklerin kullanımına uygun değildir.
  • Bebek diş fırçalarının paketlerinin üzerinde yaş bilgisi de yazar. Bu bilgiye bakarak, bebeğinizin yaşına uygun fırçalar tercih edin.
  • Bebeğinizin diş etleri henüz hassas olduğundan, yumuşak kıllı diş fırçalarından birini tercih etmelisiniz.

Bebeklere Diş Fırçalama Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Bebeğinize diş fırçalama alışkanlığı kazandırmak, aslında düşündüğünüzden de kolay. Çünkü bu alışkanlığı kazandırmanıza yardımcı olacak özelliklere sahip diş fırçaları var.

  • Bebeğiniz için diş fırçası seçerken, onu da yanınızda götürün. İlgisini çeken ve yukarıda paylaştığımız, dikkat edilmesi gereken kriterlere uygun bir fırça seçmeniz, bebeğiniz diş fırçasını kullanırken onu mutlu edecektir.
  • Dişlerinizi bebeğinizle birlikte fırçalamanız, oldukça güzel ve eğlenceli bir aktivitedir. Bebeğinizin diş fırçalama alışkanlığı kazanmasına da yardımcı olur.
  • Kullanım esnasında müzik çalan, ışıklar saçan bebek diş fırçaları mevcut. Bunlardan birini kullanarak, diş fırçalama aktivitesini bebeğiniz için eğlenceli bir oyuna dönüştürebilirsiniz.
Paylaşın
Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Gizlilik PolitikasıİletişimKullanım Şartları

We Google