3 sene önce
3 sene önce

Bebekler İçin Sağlıklı Besinler Neler? Ek Gıdalar!

Bebeğinizin sağlıklı bir şekilde beslenmesi ileride oluşabilecek rahatsızlıkları önleyebilir. Bu sebeple besinler bebeğin gelişiminde büyük role sahiptir. En önemli besin anne sütüdür. Anne sütü içerdiği omega-3 ve DHA ile zekanın güçlenmesini sağlar. Daha sonra yumurta, tahıllar, yoğurt, yeşil sebzeler, kırmızı et, balık ve meyveler bebek sağlığı için tüketilmesi gereken besinlerdir.

Bebekler İçin Sağlıklı Besinler

Bu dönem oldukça önemlidir. Bebeğinizin zekasal ve fiziksel gelişimi için sağlıklı beslenmesi gerekmektedir. Eğer bebeğiniz ek besin yemeyi seviyorsa yeni besinler deneyerek günlük yiyeceği yemeği artırabilirsiniz. Ek besinler genellikle 1 çay kaşığı verilmektedir. Çoğunlukla bebeğin ilk kez yiyeceği besinler bu kadar az verilmelidir. Çünkü alerjik reaksiyon olup olmadığı gözlenmelidir. Daha sonra 3 gün 1 çay kaşığı besinlere devam etmelisiniz. Eğer herhangi bir sorun yok ise besinleri 1 yemek kaşına çıkarabilirsiniz. Ardından minik 1 kavanoz olacak şekilde besinleri tüketmeye devam edebilir.

Yumurta bebeklerin sağlığı için tüketilmesi zorunlu olan bir besindir. 6 aydan sonra bebeğinize birer gün ara ile yedirebilirsiniz. İçeriğinde A, D, 21, B2, B6 ve B12 vitaminleri bulunmaktadır. Aynı zamanda bebeğinize pekmez verebilirsiniz. Demir yönünden oldukça zengin olan pekmezi 1 çay kaşığı verebilirsiniz. Keçiboynuzu ve duy pekmezini 6 aydan sonra besinlerine takviye olarak ekleyebilirsiniz. Eğer bebeğiniz yemeği seviyor ise sebze çorbaları, püreler, yoğurt ve yulaf yedirebilirsiniz.

Paylaşın
Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Gizlilik PolitikasıİletişimKullanım Şartları

We Google