3 yıl önce
3 yıl önce

Emziren Anne Oruç Tutabilir mi? Nelere Dikkat Etmeli, Nasıl Beslenmeli?

Emziren annelerin en çok merak ettiği konuları Annelik Blog okuyucularına aktarmaya devam ediyoruz. Ramazan ayına 2 aydan kısa bir süre kala okuyucularımızdan gelen bir soru şu şekildedir; “Ramazan ayında hamileler ve emziren anneler oruç tutabilir mi?” Bu soruya pek çok kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından cevap verilmekten kaçındığı bir sorudur. Çünkü verilecek cevap tüm anne adaylarını genellemez ve emziren annelerinde tıbbi durumlarında farklılık gösterebilmektedir.

  • Emziren anne oruç tutabilir mi?

Dr. Banu Çiftçi bilimsel bakış açısı ile önemli bir makale kaleme alarak açlığa ve susuzluğa bağlı annelerin vücudunda meydana gelen değişmeleri açıkladı. Anne adaylarının tıbbi durumlarında meydana gelen değişimler bebeğin sağlık durumlarını düşünerek doktor kontrolünde bu kararı vermeleri önem arz etmektedir. Dr. Banu Çifçi’nin açıklamasında annenin aç yada susuz kalmasında meydana gelebilecek durumlar şu şekildedir;

Annenin aç olması halinde meydana gelen değişmelerde kan şekeri düşmesi, kanda insülün artışı, kan yağlarında artış, kalpte pompalanan kanın azalması gibi değişimler olacağı ifade edildi.

Susuz kalan annenin vücudunda ise vücut su dengesinde bozulma, kanda sodyum ve ürik asitinin artışı, böbreklere giden kan akımında azalma, idrar çıkışındaki azalma sonuçları ortaya çıktığı ifade edildi.


  • Emziren anneler oruçta nelere dikkat etmelidirler? 

Doktor kontrolünde oruç tutmaya karar veren anneler beslenirken nelere dikkat etmeliler ve nasıl beslenmeliler sorusuna İki Anne Bir Mutfak YouTube Kanalında yayımlanan bir video ile yanıtlamak istiyoruz.

Annelerin kendilerinde dikkat etmesi gereken durumlar şu şekildedir.

  1. Sıvı alımında geri kalmış olmamalıdırlar. (İdranın çok fazla koyulaşmaması gerekli)
  2. Kilo kaybı yaşamamalıdırlar. (Haftalık yarım kilodan, aylık 1.5 kilodan fazla kilo kaybı yaşaması durumları.)
  3. Oruç sırasında ya da özellikle İftara yakın zamanlarda aşırı halsizlik, baş dönmesi, çocuğuna bakamayacak kadar kendini kötü hissetmesi durumları bulunması halinde orucunu açması önerilmektedir.

Emziren annelerin oruç tutarken nasıl beslenmeleri gerektiğine dair İki Anne Bir Mutfak YouTube Kanalında yayımlanan videoyu izleyebilir ve kanala abone olabilirsiniz.

Paylaşın

Gizlilik PolitikasıİletişimKullanım Şartları

We Google