3 yıl önce
3 yıl önce

Çocuk Hastalıkları ve Korunma Yöntemleri

Çocukların hayata atılması ve arkadaş çevrelerinin oluşmaya başlaması ile birlikte hastalık yaşama risklerinde de artış meydana gelmektedir. Okul ortamları ve sokaklar çocukların hastalığı geçirme ve bulaştırma mekanları olarak sayılabilir.  Kabakulak, kızamık, su çiçeği, grip ve bağırsak hastalıkları, bulaşıcı hastalıklar kategorisinde sayılabilmektedir. Çocuklarınızı bu hastalıklardan korumak için alınması gereken belli başlı tedbirler vardır.

Hastalıklardan Korunma Yöntemleri

  • Ellerin sık sık ve düzgün bir şekilde yıkanması
  • Açıkta satılan sağlıksız gıdalardan uzak durmak
  • Düzenli uyku uyumak
  • Besin değeri yüksek meyve, sebze ve yiyeceklerde beslenmek
  • Bebeklikten itibaren aşılarının düzenli olarak yapılması
  • Bol sıvı almak
  • Hareketli bir yaşam sürmek
  • Havlu, bardak gibi ürünlerin kişiye özel olması
  • Hava alan kıyafetlerin tercih edilmesi
  • Yatak örtülerinin sık sık değiştirilmesi

Kabakulak

Çocukların kulak önlerinde, çene itibariyle görülen genellikle ateşle birlikte ortaya çıkan bulaşıcı bir hastalıktır. Bebeklik döneminde yapılan aşılarla bu hastalığı önlemek mümkündür. Kabakulak geçiren çocukların okula gönderilmemesinde fayda vardır.

Suçiçeği, Kızamık

Vücutta görülen kızarıklar, döküntüler ve ateşle birlikte meydana gelen bulaşıcı hastalıklardır. Aşı ile hastalığı önlemek mümkündür.

Bağırsak Hastalıkları

Temizliğe dikkat edilmemesinde durumlarında meydana gelen;  karın ağrısı, iştahsızlık, makatta kaşıntı gibi belirtilerle meydana gelen hastalıktır. Yenilen gıdaların hijyenine dikkat edilmeli, el ve vücut temizliğine gereken önem verilmelidir.

Grip

Çocuklarda görülen en yaygın bulaşıcı hastalık griptir. Öksürük, boğaz ağrısı, burun akıntısı, halsizlik gibi belirtilerle ortaya çıkan, solunum yoluyla bulaşan bir hastalıktır. Grip geçiren çocukların okula gönderilmemesi gerekmektedir. Evin içi havalandırılmalı ve temizliğe dikkat edilmelidir.

Bulaşıcı Hastalık Meydana Geldikten Sonra Ne Yapılmalı?

Çocukların bağışıklık sistemi yetişkinler kadar gelişmiş durumda değildir. O yüzden çocukların bakımının ebeveyn kontrolünde olmasında yarar vardır. Bulaşıcı hastalığa yakalanan çocukların hem kendi sağlığı hem de çevresinin sağlığı adına okula gönderilmemesi gerekmektedir.  Ev içinde temiz bir ortamda bakımının yapılması, kapalı alanların sık sık havalandırılması gerekmektedir. Hasta olan çocuğun daha önce çevresinde bulunan kişilerinde hastalığın bulaşmış olma ihtimaline karşı taramadan geçmesinde fayda vardır.

Paylaşın
Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Gizlilik PolitikasıİletişimKullanım Şartları

We Google