3 sene önce
3 sene önce

Bebek Beşiğindeki Riskler!

Bebeğiniz karnınızda gelişirken, siz de onun odasını hazırlama telaşına düşersiniz. Bu telaşın ögelerinden biri de, hiç şüphesiz ki beşiktir 🙂 Bebeğinize en güzel, en rahat, en konforlu beşiği alamk istemeniz, oldukça doğal.

Bu yazımızda size, bebek beşiğinde gözden geçirmeniz gereken bazı risk noktalarından bahsedeceğiz. Böylece beşikten kaynaklı herhangi bir problem yaşama riskinizi de en aza indirmiş olursunuz.

Bebek Beşiğindeki Riskler

Tekerlekli Bebek Beşiği

Tekerlekli bebek beşiği, beşiği oda içinde farkllı yere konumlandırmak ya da farklı bir odaya götürmek istediğinizde oldukça kullanışlıdır. Ancak bebeğiniz beşikteyken hareket edecektir ve bu hareketin etkisiyle beşik de yerinden oynayabilir. İstenmeyen durumları engellemek için, tekerleği kilitlenebilir olan ve beşiğin istenmeyen hareketini engelleyen mekanizmayla donatılmış tekerlekli beşikler tercih etmelisiniz.

Beşiğin Konumu

Bebeğinizin beşiğini konumlandırdığınız nokta da oldukça önemli. Beşiğin hemen yanında duran bir kitaplık ve kitaplıktaki bir biblo, herhangi bir sarsıntı anında (deprem olabilir, beşiğe çarpabilirsiniz, kitaplığa çarpabilirsiniz vb.) devrilerek yüksekten düşebilir ve bebeğinize zarar verebilir. Beşiğin etrafında yüksekten düşmeye meydan verebilecek herhangi bir şey olmamasına dikkat edin.

Beşik Yatağı ve Beşik Boyutu

Bebeğinizin altına koyacağınız yatak, beşikle aynı boyutta olmalıdır. Yatağı koyduğunuzda herhangi bir tarafında boşluk kalırsa, bebeğiniz elini ya da ayağını o boşluklara sıkıştırabilir ve kendine zarar verebilir. Yatağı beşiğe koyduğunuzda etrafında boşluk olmaması önemli.

Beşiğin İçindekiler

Yapılan araştırmalar, beşiğin içinde bulunan ekstra battaniye, oyuncak, yastık vb. şeylerin, bebeğe bir şekilde zarar verebileceğini ortaya koyuyor. Beşiğin içine koyduğunuz bir oyuncak, bebeğinizin yaralanmasına sebep olabilir. Ya da beşiğin içine koyduğunuz ekstra bir yorganı bebeğiniz üstüne çekebilir ve siz bunu fark etmeyebilirsiniz – bu yüzden de bebeğiniz nefes almada zorluk çekebilir. En iyisi, beşiğin içine temel ihtiyaçlar haricinde bir şey koymamak.

Ahşap Beşikler

Ahşap beşikler hem sağlıklıdırlar, hem de güzel görünürler. Ancak ufak bir kıymık, bebeğinize zarar verebilir! İyi işçiliği olan ahşap beşikler almanızda ve ahşap beşiğin her tarafını kontrol etmenizde fayda var.

Paylaşın
Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Gizlilik PolitikasıİletişimKullanım Şartları

We Google