Bebek Beşiğindeki Riskler!

Bebeğiniz karnınızda gelişirken, siz de onun odasını hazırlama telaşına düşersiniz. Bu telaşın ögelerinden biri de, hiç şüphesiz ki beşiktir 🙂 Bebeğinize en güzel, en rahat, en konforlu beşiği alamk istemeniz, oldukça doğal.

Bu yazımızda size, bebek beşiğinde gözden geçirmeniz gereken bazı risk noktalarından bahsedeceğiz. Böylece beşikten kaynaklı herhangi bir problem yaşama riskinizi de en aza indirmiş olursunuz.

Bebek Beşiğindeki Riskler

Tekerlekli Bebek Beşiği

Tekerlekli bebek beşiği, beşiği oda içinde farkllı yere konumlandırmak ya da farklı bir odaya götürmek istediğinizde oldukça kullanışlıdır. Ancak bebeğiniz beşikteyken hareket edecektir ve bu hareketin etkisiyle beşik de yerinden oynayabilir. İstenmeyen durumları engellemek için, tekerleği kilitlenebilir olan ve beşiğin istenmeyen hareketini engelleyen mekanizmayla donatılmış tekerlekli beşikler tercih etmelisiniz.

Beşiğin Konumu

Bebeğinizin beşiğini konumlandırdığınız nokta da oldukça önemli. Beşiğin hemen yanında duran bir kitaplık ve kitaplıktaki bir biblo, herhangi bir sarsıntı anında (deprem olabilir, beşiğe çarpabilirsiniz, kitaplığa çarpabilirsiniz vb.) devrilerek yüksekten düşebilir ve bebeğinize zarar verebilir. Beşiğin etrafında yüksekten düşmeye meydan verebilecek herhangi bir şey olmamasına dikkat edin.

Beşik Yatağı ve Beşik Boyutu

Bebeğinizin altına koyacağınız yatak, beşikle aynı boyutta olmalıdır. Yatağı koyduğunuzda herhangi bir tarafında boşluk kalırsa, bebeğiniz elini ya da ayağını o boşluklara sıkıştırabilir ve kendine zarar verebilir. Yatağı beşiğe koyduğunuzda etrafında boşluk olmaması önemli.

Beşiğin İçindekiler

Yapılan araştırmalar, beşiğin içinde bulunan ekstra battaniye, oyuncak, yastık vb. şeylerin, bebeğe bir şekilde zarar verebileceğini ortaya koyuyor. Beşiğin içine koyduğunuz bir oyuncak, bebeğinizin yaralanmasına sebep olabilir. Ya da beşiğin içine koyduğunuz ekstra bir yorganı bebeğiniz üstüne çekebilir ve siz bunu fark etmeyebilirsiniz – bu yüzden de bebeğiniz nefes almada zorluk çekebilir. En iyisi, beşiğin içine temel ihtiyaçlar haricinde bir şey koymamak.

Ahşap Beşikler

Ahşap beşikler hem sağlıklıdırlar, hem de güzel görünürler. Ancak ufak bir kıymık, bebeğinize zarar verebilir! İyi işçiliği olan ahşap beşikler almanızda ve ahşap beşiğin her tarafını kontrol etmenizde fayda var.

Paylaşın
ÇOK OKUNANLAR
  4.152

  Hamilelikte Vücut Bakımı Nasıl Yapılır

  2.786

  Emzirme Sütyeni Alırken Kadınların Yaptığı En Büyük 5 Hata

  2.663

  DSİ Engelli Personel Alımı

  2.481

  Yenidoğan İçin Beslenme Programı

  2.215

  Suni Sancı ile Doğum Nedir? Riskleri Nelerdir?

  2.162

  Engelliler Konfederasyonu EKPSS Ataması Aralık Ayında Yapılacak!

  2.059

  Engelli ÖTV İndirimi

  2.019

  Mİlli Savunma Bakanlığı Engelli Alımı Yapacak

  1.995

  TKİ Çan Linyitleri Engelli İşçi Alacak

  1.935

  Bebek Döküntü Türleri

  1.803

  Bebeklerde Diş Fırçalama Ne Zaman Başlamalı?

  1.563

  Osmaniye Kadirli Belediyesi Engelli Alımı