3 yıl önce
3 yıl önce

Anne Sütünü Arttırmak İçin Gerekli 5 Alışkanlık Yöntemi!

Yeni doğan bebeklerin ilk altı ay boyunca anne sütü ile beslenmeleri tüm bebek doktorları ile beslenme uzmanları tarafından tavsiye edilmektedir. Annelerimizin bu noktada sütünün yeterli olması, bebeğin beslenmesini güç durumda bırakmaması önemli hale gelmekte. Sütün arttırılması için ne yapmak gereklidir konusunda çok sayıda uzman görüşünü Annelik Blog sayfamızda aktarmaya devam ediyoruz.

Uzman Elif Gizem Arıburun anne sütünün kalitesini arttırmak için gerekli olan alışkanlıkları sıralardı. Bunlardan en başta dengeli ve düzenli bir beslenme bulunuyor. Yapılmaması gerekenler arasında da ise kafein bulunuyor. İşte o yöntemler;

Düzenli ve dengeli beslenme;

Annelerin ihtiyacı olan enerjiyi besinlerden karşılamaları ve kesinlikle aç kalmamalarını destekleyici beslenme programlarını takip ederek 3 ana öğünü atlamalarını önerilmektedir. An öğün dışında 3 ara öğün takip edilmelidir. Süt oluşması için gerekli olan kalori ihtiyacını haşlanmış olan yumurtadan tam buğday iki dilim ekmek, iki bardak süt yada yoğurttan karşılayabilirler. Birde son olarak çiğ besin ile yada pişmiş besin ile gün içerisindeki besin ihtiyacını karşılamalıdırlar.

Meyve sebze tüketimi;

Süt arttırırken gerekli olan besinlerin çeşitli olmasıdır. Buna göre yediğimiz meyveler ve sebzeleri mutlaka çeşitlendirerek tüketmeliyiz. her defasında farklı meyve veya sebze tüketmek gerekmektedir. Sebze tüketiminde bebeklere gaz oluşumunu engelleyecek besinlerden uzak durulması gerektiğini ifade edilmektedir.

Bebeklerde gaz yapan besinler hangileri

Kaliteli Protoin tüketimi yapılması;

Besin tüketiminde önemli konulardan bir tanesi vücudun protoin ihtiyacının karşılanmasıdır. Bebeğin büyümesini ve dengeli beslenmesini sağlanması için düzenli kaliteli bir protoin tüketimini besinlerden karşılanması gereklidir. Bunun için gerekli olan besinler süt ürünlerinden peynir veya yoğurt, kırmızı et, yumurta olarak sıralanabilmektedir.

Su tüketimi;

Bilindiği gibi anne sütünde önemli bir bölümü sudan oluşmaktadır. Anneler bu sebeple çok daha fazla su tüketmeleri gerekmektedir. Su bakımından zengin olan besinlerin tüketimi de bu anlamda önemli olmaktadır. Günde en az 2.1 litre su tüketimi önerilmektedir.

Kalsiyum tüketimi;

Annelerin bebeğin gelişiminde ihtiyaç olan mineraller arasında bulunan kalsiyumu için 1000 mg kalsiyum ihtiyacı olduğunu önemini vurgulanmaktadır. Açıklama uzman Gizem Arıburnu tarafından şu şekilde ifade edilmiştir. Kalsiyum ihtiyacı sür ve süt ürünlerinden koyu yapraklı sebzeler ile beslenmede gereksinim karşılanabilecektir.

Annelik Blog

Paylaşın

Gizlilik PolitikasıİletişimKullanım Şartları

We Google